Trafikverket får uppdrag om fortsatt tågfärjetrafik mellan Sverige och Tyskland

Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att vidta åtgärder för att upprätthålla fortsatt tågfärjetrafik mellan Sverige och Tyskland till och med 2031. 

Stena Lines två fartyg Skåne och Mecklenburg-Vorpommern är världens största järnvägsfärjor och opererar på linjen mellan Trelleborg och Rostock.

− Tågfärjeförbindelsen mellan Trelleborg och Rostock är inte bara en viktig transportförbindelse – den är en strategisk pusselbit för Sveriges försörjningsförmåga och redundans. Som Sveriges enda kvarvarande tågfärjelinje bär vi ett stort ansvar. Det är glädjande att regeringen tydligt bekräftar behovet av att säkra denna förbindelse – nu och fram till 2031, säger Malin Collin, vd Trelleborgs Hamn.

Läs mer i pressmeddelandet här: Trafikverket får uppdrag om fortsatt tågfärjetrafik mellan Sverige och Tyskland – Regeringen.se

Tidigare nyhet kring järnvägsfärjorna:
Statsminister Ulf Kristersson besökte Trelleborgs Hamn – Trelleborgs hamn : Trelleborgs hamn