Sidoramper – för ökad kapacitet och effektivitet

Att Trelleborgs Hamn har byggt sex nya färjelägen vid utbyggnaden av hamnen de senaste åren kanske du har koll på, men visste du att vi även har investerat i sidoramper i färjelägena?

Inom EU-projektet ”Digi-MoS” har färjeläge 10 och 13 anpassats med en ny sidoramp. Detta är betydande investeringar som gjorts i syfte att öka kapaciteten och effektiviteten för de nya LNG-hybriderna Green Ships från TT-Line vid lastning och lossning.

Sidoramperna är cirka 100 m långa och tvåfiliga, vilket innebär att lastning och lossning kan ske snabbare, är mer flexibelt och ger smidigare godsflöden.

Färjeläge 10 kan dessutom lossas och lastas från tre håll samtidigt, vilket är oerhört tidseffektivt. Andra konkreta fördelar med sidoramper är bättre intern logistik i hamnen samt kortare liggtider för fartygen. Detta är av största vikt för Skandinaviens största RoRo-hamn med hög trafikintensitet och upp emot 30 anlöp per dygn.

Inom projektet har även tillståndsansökan för bunkring av LNG beviljats i färjeläge 10 och 13.

I EU-projektet ”Digi-MoS” ingår även installation av nya kameror för att förbättra trafikflödena i Trelleborgs Hamn samt mätutrustning för att kunna mäta mängden färskvatten, svart- och gråvatten, elanslutning och felsökning på ett effektivare sätt.

Projektet avslutades den 31 december 2025 och är bidragsfinansierat via EU-kommissionens fond för ett sammanlänkat Europa, Connecting Europe Facility (CEF).